Поради новачкам

Плюс 5 до чистоти, нуль до обману: негласний кодекс гравця в ДнД

Плюс 5 до чистоти, нуль до обману: негласний кодекс гравця в ДнД

Настільні рольові ігри — хобі мільйонів, що об’єднує за одним столом велику кількість людей. І як це заведено в суспільстві, часто ці люди зовсім різні. Спільними зусиллями пригодники долають перепони і рятують світ від великого зла, але щоб усім було комфортно один з одним, важливо пам’ятати декілька правил.

Що важливо перед грою:

  1. Завжди завчасно попереджайте про зміни в графіку. Життя непередбачуване, і форс-мажори бувають завжди, але якщо ви знаєте наперед, що запізнитеся — краще завчасно попередьте про це майстра гри. Те саме стосується і ситуацій, коли ви не можете приїхати, але знаєте про це попередньо. Пам’ятайте, що ваші сопартійці та майстер виділяють свій час і розраховують на вас, тож маючи хоч невеликий сумнів, краще одразу попередьте про зміни у своїх планах.
  2. Особиста гігієна — понад усе. Під час гри ви перебуваєте в оточенні людей, ще й часто дуже тісному, тож завжди дбайте про свіжість вашого вигляду. Зовсім не потрібно особливо вбиратися в офіційний костюм чи вичищати себе до блиску перед самою грою, але чистий одяг та дезодорант — це вже чудово.
  3. Не впевнені в чомусь? Уточніть. Якщо ви маєте якийсь цікавий концепт щодо персонажа чи його дій на наступній партії — краще уточніть у майстра, чи буде він доречним. Інколи певні речі (раси, механіки, дії) за столом не дозволені, не винайдені або трохи інакше трактовані майстром гри, тож завжди запитуйте про це, якщо не маєте повної впевненості. 
Плюс 5 до чистоти, нуль до обману: негласний кодекс гравця в ДнД

Правила поведінки під час гри:

  1. Кожному — свій спотлайт. На грі у всіх є шанс засяяти в тій чи іншій ситуації, але граючи в команді, потрібно цей шанс давати всім. Перебивати співгравців та майстра або ж відкрито руйнувати сцени інших — не найкраща поведінка за столом. Поважайте тих, хто пише історію разом із вами, допомагайте, якщо про це просять, але не принижуйте своїх колег по столу. 
  2. Комунікація важлива. Конфлікти за столом інколи бувають, і рано чи пізно комусь щось явно не сподобається. Нормально мати розбіжності в поглядах на перебіг сюжету чи не підтримувати певні дії партії, але замість того, щоб терпіти, завжди розумно буде відкрито та спокійно прокомунікувати десь у перерві чи поза грою про все, що не влаштовує. Таке рішення присіче проблему в зародку, і вона не переросте в майбутній нервовий зрив.
  3. Чутливі теми — не для всіх. Приходячи на гру з незнайомими людьми, завжди намагайтеся уникати занадто чутливих тем (сексуальних, надзвичайно жорстоких, расистських щодо реального світу, політичних тощо) як у рольовому відіграші, так і в розмовах за столом. Можливо, у вашому колі спілкування щось подібне вважається нормою, але зовсім незнайомі люди (зокрема майстер) можуть це не оцінити. У разі бажання зіграти щось більш трешове, краще зберіть групу людей зі схожими поняттями норми (наприклад, тих же своїх друзів) і попросіть майстра провести вам відповідний сюжет.
Плюс 5 до чистоти, нуль до обману: негласний кодекс гравця в ДнД
  1. Комунікуйте з майстром, а не конфліктуйте. Пам’ятайте, що у кожного майстра індивідуальний підхід до ведення ігор та трактування спірних елементів правил. Те, що дозволив один, не обов’язково дозволить інший. Якщо у вас виникли розбіжності з рішенням майстра чи ви не згодні з якимось з ігрових елементів — обговоріть це з ним на перерві чи після гри (звісно, якщо це не щось об’єктивно тригерне та глибоко дискомфортне для вас), замість того, щоб конфліктувати посеред гри.
  2. Пам’ятайте, що майстер також жива людина і такий же учасник гри, як і ви. Ставтеся до ведучого так само, як хотіли б, щоб він ставився до вас. Не перебивайте, не сперечайтеся з ним під час гри і поважайте його/її особистий час і простір поза грою. Зовсім не потрібно писати майстрові о третій ночі або ж ходити хвостиком за ним у перерві зі списком питань, коли він сідає поїсти (на жаль, таке теж буває). Обговорити зручний час вам нічого не вартує, як і зійтися на тому, що зручний для вас обох, але це значно покращить як ставлення до вас, так і якість відповідей на питання.
  3. Розмежовуйте гру і реальність. Настільні рольові ігри — це не протистояння між гравцями та майстром, а спільно розказана історія, якою, зокрема, керують куби. Ваш персонаж може померти, може щось втратити або ж просто не пройти певну перевірку, але не слід звинувачувати в цьому всіх навколо, плакати чи вступати в конфлікт із майстром, бо це «він вас не любить». Те саме можна сказати і про взаємодію з гравцями: ваші конфлікти поза грою — не причина саботувати гру для всіх. Завжди залишайте ігрові конфлікти лише персонажам, а позаігрові — за межами групи. А якщо майстер на це може вплинути — поговоріть із ним, бо він завжди радий допомогти.
  4. Не намагайтеся «перемогти» у грі. У настільних рольових іграх загалом немає класичного концепту «перемоги», і всі взаємодії тією чи іншою мірою розраховані на роботу в команді. Так, завжди хочеться бути найсильнішим, безсмертним чи просто крутим, але для цього не треба ігнорувати все навколо або навіть підкручувати свої куби, називаючи неправильний результат. Будь-яка з існуючих НРІ має в собі певний реалізм, тож приймайте провали та поразки з гордістю, адже за ними також стоїть контент.
  5. Грайте з усіма, а не проти них. Ви та ваші співгравці — команда, що вирішує проблеми разом. Тож ніколи не намагайтеся йти проти всіх, провокувати неігрових персонажів, коли партія того не хоче, або виокремлювати когось із партії, щоб його «злити» першим. Обговорюйте свої дії з партнерами про грі, бо це може дати набагато більше і краще позитиву. Ваша сила в єдності, а відступництво лише налаштує вашу групу на те, щоб уникати ігор з вами в майбутньому. 
Плюс 5 до чистоти, нуль до обману: негласний кодекс гравця в ДнД

Бонусні поради поза грою:

  1. Не порівнюйте майстрів під час гри. Різні майстри по-різному ведуть ігри та трактують правила, але це зовсім не привід постійно повторювати майстру: «а от інший це дозволив» або «мені трактування іншого подобається більше, я хочу так». Якщо вам більше подобається стиль ведення чи трактування когось іншого — краще ходіть до нього, а не намагайтеся нав’язати його стиль комусь ще. Те саме стосується і переманювання гравців: рекламувати свого іншого майстра (а то й себе) на іграх, як мінімум, некрасиво.
  2. Майстер — не «сваха». Хоча НРІ — чудовий спосіб знаходити собі друзів чи кохану людину, за столом обов’язково має бути комфортно і безпечно. Саме тому не потрібно намагатися вивідати у майстра приватні контакти інших гравців без їхньої згоди або ж просити його записати вас спеціально до партій із самотніми людьми. Задача майстра — забезпечити комфорт для всіх, тож сватаннями він не займається. До речі, якщо ви опинилися по інший бік цієї ситуації, то не зволікайте і теж звертайтеся до майстра по допомогу.

Дотримуючись цих порад, ви точно зможете бути приємним гравцем, з яким ігри будуть у насолоду. Чудових ігор та прекрасних партнерів по грі вам!

Автор: Хекс Притчард