У нашому з вами хобі є велика проблема: грати хотілося б багатьом, а вести — не дуже. І справді, робота майстра доволі серйозна та кропітка, тож нам, як гравцям, варто робити все, щоб полегшити її, починаючи з власної взаємодії з ним. У цій статті ми з вами спробуємо визначити основні поради щодо комунікації з майстром, що дадуть вам змогу зробити гру приємнішою як за столом, так і поза ним.
1 – Поважайте особистий час та простір
Навіть якщо майстер дуже любить свою справу, він швидко вигоряє, коли гравці пишуть йому вдень і вночі, або не дають навіть спокійно перекусити на перерві. Питання щодо світу чи механік або ж безсумнівно круті ідеї щодо ваших персонажів — дуже хороша практика, але коли це відбувається у відведений для цього час. Все ж ваш майстер — така ж жива людина, як і ви, тож, окрім вашої кампанії, точно має роботу, особисте життя та банальний відпочинок.
Щоб ваші взаємодії завжди були плідними, обов’язково обговоріть комфортні часові межі, коли вам краще спілкуватися: хтось явно не оцінить повідомлення після опівночі, а комусь комфортно спілкуватися у парні дні тижня після 12-ї години дня. Є навіть майстри, котрим зручніше поговорити з вами перед грою, і навіть таке теж слід поважати.
Щодо самих питань теж маю для вас чудову пораду: спочатку пошукайте відповіді самостійно, а потім уточніть їх у майстра за наявності сумнівів. Деякі речі, такі як базові механіки заклинань чи класів, часто розписані в книгах чи на сайтах-агрегаторах правил, а роз’яснення спірних питань часто дають самі розробники D&D (Sage Advice Compendium) чи інші майстри на Reddit, тож завжди чудово почати з перегляду цих ресурсів. Інколи питання відпадають самі собою, але якщо ні — завжди краще базувати їх на попередньому дослідженні: «ось моє механічне питання → ось що я знайшов і обробив → не дуже розумію певний аспект» — набагато кращий алгоритм, ніж «ось питання, що точно є в книзі, але ти пошукай це за мене».
2 – Комунікація – ключ до успіху
Комфорт усіх присутніх за столом доволі важливий, тож ділитися з майстром фідбеком — чудова практика. Якщо вам під час гри щось не сподобалося або ж ви, навпаки, хотіли б подякувати майстрові за чудову гру — не соромтеся, скажіть йому про це. До речі, цікавий факт: проста подяка майстрові після гри не лише не забере у вас багато часу чи ресурсу, а ще й покаже, що він/вона робить чудову роботу, та змотивує продовжувати старатися для вас.
Якщо ж на партії вам було некомфортно — не мовчіть і теж скажіть про це. Тривале мовчання й терпіння незручностей лише виснажуватиме вас, повільно перетворюючи на токсичного гравця в очах партії та призводячи до передчасного виходу з групи. Поки проблема ще в зародку, чому б не поділитися з майстром тим, на що він може вплинути? Зазвичай він зацікавлений у вашому комфорті і всіма силами допоможе вирішити її в межах своїх можливостей.
Також важливо пам’ятати, що вашу присутність так само враховують у плануванні партії та підготовці, тож у разі пропуску гри чи повного виходу з партії краще попереджати майстра одразу, а не в останній момент. Форс-мажори трапляються з усіма, і ми всі це розуміємо, але якщо ви знаєте про свої пропуски заздалегідь, довго страждаєте від певних обставин (постійні відключення світла чи проблеми з транспортом) або погано почуваєтеся — повідомте про це майстра одразу, не зволікаючи до останнього моменту і не сподіваючись на магічне вирішення найближчим часом. Те ж саме можна сказати й про намір вийти з кампанії: краще скажіть про це одразу, щоб на вас не розраховували.
3 – Завжди питайте про правила столу та дотримуйтесь їх
Кожен майстер має додаткові правила чи обмеження за своїм столом: хтось не пропускає хоумбрю, у когось є обмеження щодо рас чи класів, а хтось веде лише конкретну редакцію. Навіть трактування певних прописаних правил у кожного може бути різним. Доєднуючись до гри, обов’язково уточнюйте наявність таких додаткових правил і створюйте свого персонажа відповідно до них, а якщо вони вам не підходять — ніхто не засуджуватиме вас за рішення пошукати собі інший стіл.
Сперечатися з майстром щодо його заборон або намагатися довести, що ваша ідея набагато краща за його — дуже погана практика, що покаже вас не з найкращого боку. Те саме можна сказати і про поведінку під час гри. Не потрібно сперечатися з майстром, коли він не дає вам зробити щось згідно зі своїми правилами; краще поговоріть про це поза грою, якщо вам це критично чи тригерно.
4 – Слухайте і не перебивайте
Інколи гравцям настільки не терпиться поставити питання чи зробити свою заявку, що вони перебивають майстра або інших гравців за столом. Це дуже погана практика, і насправді ніхто цього не любить, особливо майстер, який готував для вас красивий і повний важливих деталей опис локації, персонажа або ситуації.
Перебивання майстра не лише руйнує імерсивність, а ще й відбирає в нього можливість надати вам повну інформацію, яка могла б допомогти. Не треба так, краще уважно дослухайте все до кінця, а потім уже робіть свою заявку. Хтозна, може, ваша ідея доповниться чи зміниться, якщо ви знатимете повну картину ситуації чи локації, де ви опинилися.
5 – Поважайте відмову
Не кожен ваш концепт, яким би чудовим для вас він не був, ваш майстер може прийняти. Інколи ваші довгі повідомлення з геніальними хоумбрю чи ідеями щодо сюжету будуть відхилені — це абсолютно нормально, і зовсім не потрібно ображатися чи сперечатися в такому разі. Можливо, ваш концепт просто не вписується в епоху (вогнепальна зброя в хай-фентезі), інколи він занадто сильний чи невиправданий, часом він буває занадто абсурдним, а інколи просто не підходить під правила столу, за яким ви граєте.
Якщо майстер відкритий до компромісу та обговорень, ви завжди можете разом переробити свою ідею так, щоб ви обоє були задоволені, але якщо ви отримуєте категоричне «ні» — прийміть це і рухайтеся далі. Образи, маніпуляції чи суперечки в такому разі краще залишити при собі, як і аргумент, що «інший майстер це дозволяє».
6 – Грайте з майстром, а не проти нього, бо він вам не ворог
Чомусь часто гравці думають, що майстер грає проти них, а в ДнД потрібно виграти. Занадто великий метагейм за столом, спроби всіма силами зламати світ навколо чи пробігти через всю історію якнайшвидше або ж ототожнення майстра з монстрами, яких він вам дає — поширені помилки гравців, що часто деморалізують і псують досвід для всіх.
D&D — не протистояння, а спільно створена пригода, де майстер відіграє увесь світ навколо гравців, які з ним взаємодіють і безпосередньо впливають на плин історії. Інколи представники світу співпрацюють з партією, інколи — хочуть її знищити, але це все — лише ролі, які майстер бере на себе заради створення для вас цікавої гри, і аж ніяк не втілення садистичного бажання «задавити» вас чи вашу партію. Спитайте себе: чи будете ви ненавидіти актора, що грає роль лиходія? Саме людину, а не образ, який вона приймає.
Задача майстра — дати вам цікаву пригоду та виклик, який зробить ваш досвід різноманітнішим. Сам собою він — нейтральна сторона, що готує сюжет, локації, бої та персонажів, яких ви зустрічаєте під час партії, тож спроба провести такий собі «speedrun» гри чи повністю відмовитися щось робити не лише зруйнує години кропіткої підготовки, а й не дасть вам насолодитися грою сповна. Немає нічого поганого в тому, щоб шукати креативні рішення в незапланованих сюжетною рейкою речах або ж обрати свій власний шлях до головної мети кампанії, але головне — робити це разом, а не наперекір.
Наостанок скажу вам так: любіть своїх майстрів, цінуйте їхню працю, адже вона титанічна, а також подякуйте їм хоч зараз за те, що вони роблять для вас та ваших співпартійців. Гарних ігор та успіхів, друзі!
Автор: Хекс Притчард